برندینگ یا برندسازی چیست؟
1398/1/21 02:25 63

برندینگ یا برندسازی چیست؟

برندینگ به فر آیندی گفته می شود که منجر به خلق ارزش مطلوب شود، که برای مشتری آن را ارائه خواهیم داد، همه آن چیزی است که مشتری در ارتباط با هویت تجاری شما، شامل حس، تجربه و تداعیات ذهنی، احساس می کند این مجموعه فعالیت ها، را در بر گرفته است. در این نوشتار، هر جا برندسازی گفته شده است، همان برندینگ، منظور بوده است.

از کجا شروع کنیم؟

در گفتار دکتر امیر اخلاصی در کتاب اصول برندسازی، برای ایجاد برند، 8 ابزار را در اختیار مدیران بازاریابی قرار داده تا از این طریق بتوان ارتباطی با مشتریان، برقرار نموده و در بازار یک برند قوی بسازند.

8 ابزار برای ایجاد برند، عبارتند از:

  • تبلیغات
  • روابط عمومی
  • پیشبرد فروش
  • بازاریابی مستقیم
  • فروش شخصی
  • بسته بندی
  • رویدادها و اسپانسرینگ
  • خدمات مشتری

به طور کلی  اگر بخواهیم برندینگ، را معنی کنیم فرآیندی است که باعث افزوده شدن جایگاه احساسی و عاطفی یک محصول یا خدمت، در بین مشتریان شده و بدین وسیله افزایش ارزش آن برای مشتریان و سایر ذی نفعان، را خواهیم داشت.

به کلامی دیگر، برندینگ را دانشی می دانند که با برتری دادن به یک برند، افزایش اعتبار و شهرت آن برند، را  در بازار رقابت خواهیم داشت، که این اعتبار و شهرت، به طور مستقیم، فروش بیشتر و قیمت گرانتر محصولات وخدمات، را به دنبال خواهد داشت، به زبان دیگر، برندسازی را روش هوشمندانه  تجارت و ثروت، می دانند.

برندینگ را در نگاهی دیگر، می توان چیزی بیش از ایجاد یک نام یا لوگوی خاص و زیبا دانست که برای یک محصول یا خدمت می تواند، وجود داشته باشد و در واقع برندسازی را مسیری می دانند، که به واسطه آن مشتریان، می توانند درک و تجربه ای از محصولات و خدمات یک شرکت داشته باشند.

برندسازی، ایجاد تفاوتی است منحصر بفرد که برای مشتریان، کارکنان و مدیران سازمان، دارای اهمیت می باشد. مزایایی که  داشتن یک برند قدرتمند، می تواند برای هر شرکتی داشته باشد که یکی از آنها، کاهش هزینه های یک شرکت به واسطه جلوگیری از سرمایه گذاری های نامناسب و بی هدف، می باشد.

افزایش سودآوری به واسطه جذب مشتریانی وفادار را به طور چشم گیر خواهیم داشت و از همه مهمتر این که تبدیل برند یک شرکت به دارایی ناملموس برای سازمان خواهد بود، که ارزش آن اگر براورد شود برابری می کند با بیش از مجموع ارزش کل دارایی های فیزیکی آن سازمان، که این ارزش برند را نشان می دهد.

از جمله  دلایلی که در  برندسازی در نزد سازمان ها، اهمیت داشته است  تمایل به رهبر بودن، پیشی گرفتن در صحنه رقابت و دسترسی کارمندان به بهترین امکانات بوده است، که دست یابی به مشتریان کم هزینه تر را سبب شده است، منظور از مشتریان کم هزینه تر را این گونه می توان گفت که در صورتی که مشتری آشنایی با برند سازمان داشته باشد و احساس مناسبی با آن داشته، سازمان می تواند هزینه تبلیغات، زمان و… کمتری به مشتری ارائه دهد تا این مشتری تبدیل به یک مشتری بالقوه یا وفادار، شود.

ضرورت برندسازی یا برندینگ

ضرورت داشتن برند را می توان با توجه به حرکت جوامع مصرفی به سمت‌ مدگرایی، اینگونه گفت که در اختیار داشتن برند، نام‌های تجاری معتبر، یکی از راهکارهایی است که باعث ایجاد تمایز و شخصیت، می شود .

اهمیت برند برای مشتری ارتباط مستقیم با دانش مشتری از برند، دارد که به وسیله این دانش، برند ایجاد می گردد که این نیز بواسطه تعدادی از عوامل محقق می گردد.

دو مورد زیر مهم ترین آنها هستند:

عمق برند: به عبارتی اولویت ذهنی مشتری در انتخاب برند می باشد که در میان سایر برند های مشابه، در ذهن مشتری تداعی می شود که بطور مثال بسیاری از افراد به محض گفتن کلمه نوشابه پس از شنیدن سریع در ذهنشان Coca Cola را یاد خواهند آورد.

گستردگی برند: هرچه در رابطه مشتری با برند پیچیدگی بیشتری وجود داشته باشد و یا به عبارتی توسط تنوع تعاملات، برند برای مدت بیشتری در ذهن ها خواهند ماند. همانند شرکت هایی چون Google , Amazon

انواع برندسازی یا برندینگ، کدام ها هستند؟

دسته بندی های مختلفی از انواع برند سازی ارائه شده است و برجسته ترین نوع این دسته بندی ها به شرح زیر است:

برجسته ترین انواع برند سازی ارائه شده توسط اساتید:

برندسازی مشارکتی یا Co-Branding: مشارکت با برندی دیگر جهت دست یابی به هدف، را برندسازی مشارکتی گویند.

برندسازی دیجیتال: برند سازی دیجیتال از جمله: وب سایت، رسانه های اجتماعی، بهینه سازی موتور جستجو، استفاده از وب برای تجارت، می باشند.

برندسازی شخصی یا Personal Branding  روش هر فرد برای ایجاد اعتبار و شهرت برای خودش، را برند سازی شخصی گویند.

برندسازی علّی: همسو کردن برندتان، با یک نیت خیر خواهانه؛ یا مسئولیت اجتماعی شرکت.

برندسازی کشوری: تلاش برای جذب توریست و کسب و کار، از نوع برند سازی کشوری می باشد.