جاهایی از ایران که باید حتما رفت و دید
1398/1/20 00:45 67

جاهایی از ایران که باید حتما رفت و دید

 

 شاید با دیدن این فهرست ، از جای جای میهن مان که از دید دو کارشناس انگلیسی، می باشد برای سفرهای ایران‌گردی خود بهتر تصمیم خواهید گرفت.

تخت جمشید

این گنجینه باستانی را  با نام دیگری چون پرسپولیس، می شناسند. بقایای پایتخت تشریفاتی از پادشاهان هخامنشی می باشد که درای معماری فوق‌العاده، بوده و بناهای عظیم و مجسمه‌های زیبا و نقش‌های برجسته منحصر به فردی که پس از گذشت 2000 سال هنوز باعث حیرت و زیبایی است. این مجموعه تاریخی، در سطح جهانی مطرح است. شکوه و عظمت تاریخی ایران را می توان از کاخ آپادانا، کاخ صد‌ستون، خزانه شاهنشاهی، پلکان ورودی و دروازه ملل، مجسمه هما و ده‌ها اثر ریز و درشت دیگر، مشاهده کرد.

میدان نقش جهان

تمام ایرانی‌ها، میدان نقش جهان در قلب اصفهان، را می شناسند. این میدان را در دوران صفویه بنا کردند و در زمان اوج شکوه و عظمت اصفهان ، یکی از شاهکارهای معماری جهان بوده و در فهرست میراث فرهنگی یونسکو، آن را ثبت کرده اند. این میدان بزرگ، چند راسته از بازارهای سنتی اصفهان را به هم می پیوندد، که در این میدان بناهای زیبا و مهمی از جمله عمارت عالی‌قاپو، مسجد جامع و مسجد شیخ‌لطف‌الله، وجود دارد که خود، می تواند جذب کننده گردشگران باشد.

دره الموت

این دره واقع شده در ارتفاعات شمال استان قزوین می باشد، که هم از نظر تاریخی و هم از نظر طبیعی دارای جاذبه‌های فراوانی برای گردشگران داخلی و خارجی، می باشد. قلعه حسن صباح، دارای قدمت چندصد ساله، بوده که در طبیعت چشم‌نواز و شگفت‌انگیز منطقه الموت، توانسته به یکی از مقاصد گردشگری تبدیل شود. اما چیزی که وجود دارد این است که چرا مقصد جهانی، که متعلق به منطقه الموت، باشد، برای گردشگری وجود ندارد.

دریاچه سد دربندیخان

این دریاچه مصنوعی بوده، که به وجود آمدن آن، به دلیل آبهای پشت سد دربندیخان بوده، که واقع در استان کردستان، می باشد که به عنوان یکی از صدها دریاچه موجود در فلات ایران مطرح است  و یکی از جاذبه‌های گردشگری طبیعی کشورمان، بوده است. این دریاچه در نزدیکی شهر پاوه و مرز ایران و عراق ، در زمان جنگ مورد حمله بوده است.

قله دماوند

این کوه، واقع در شمال شرق تهران، بوده که دارای ارتفاع 5670 متر، به عنوان بلندترین قله ایران بوده  و همچنین  بلند‌ترین قله آتشفشانی آسیا، نیز می باشد. این قله، در سال 1387، نخستین اثر طبیعی ملی شده است، خصوصیاتی چون شکلی مخروطی و دامنه‌هایی هموار با شیب کم به وجود آورنده  دشت‌های بسیار چشم‌نواز در فصول بهار و تابستان است.

بازار سنتی اصفهان

بازار اصفهان، یکی از جاذبه بزرگ گردشگری می باشد. چرا که بنای این بازار، یکی از قدیمی‌ترین و همچنین بزرگ‌ترین بازارهای تاریخی در خاورمیانه‌ محسوب می شود و امتداد آن، از سردر قیصریه تا مسجد اصفهان می باشد، ساخت آن در زمان صفویه بوده و هنوز جلال و شکوه خود را داشته است. این بازار مجاور با گنبد نظام‌الملک و مسجد جامع، می باشد که به همین منظور بازار نظامیه یا نظام‌الملکی نیز نامهای دیگر آن می باشد که دارای بازارهای متنوع می باشد.

مجموعه نقش رستم

از دوران ایران باستان، مجموعه ای واقع در شش کیلومتری مجموعه تخت جمشید و در شمال شهرستان مرودشت استان فارس، قرار گرفته است، که این مجموعه ای به نام نقش رستم می باشد. این سایت تاریخی که برخی از بناهای آن دارای قدمت 515 سال قبل از میلاد و حتی عقب‌تر می باشد، شامل آثاری تاریخی، از دوران هخامنشی و ساسانی می باشد.  

 تخت مادر سلیمان

این بنای تاریخی واقع در حومه شهر شیراز، با نام قصر ابونصر بوده و جزو آثار تاریخی ایرانی و ثبت شده به عنوان میراث فرهنگی جهانی، می باشد. این بنا، بقایای یک قلعه باستانی ، بوده است، که دارای چندین بنا، حصار سنگی، دیوارهای آجری و ساختمان‌های خشتی بوده که آنها واقع در شش کیلومتری شهر شیراز و بر فراز یک تپه، می باشند. این قلعه، بنابر شواهد تاریخی، ساخته شده در زمان حکومت پادشاهان هخامنشی بوده و توسعه آن، در دوران اشکانیان و ساسانیان، بوده است که از آن استفاده می کردند، پس از اینکه مسلمانان بر پادشاهی ساسانی، لقب آن، ابونصر یا پدر پیروزی، شد.

پیست‌های اسکی

شاید بیشتر گردشگران غیر ایرانی، از وجود پیست‌های اسکی، اطلاعی نداشته باشند، چه بد آنکه بسیاری از مردم کشور ایران، نیز این جاذبه‌های ورزشی طبیعی، را نمی شناسند. کشور ایران از نظر جغرافیایی، واقع در منطقه گرم و خشک، می باشد، اما بخاطر وجود رشته ‌کوه‌های سربه‌ فلک کشیده البرز و زاگرس، شاهد مکان‌های مناسبی، برای انجام ورزش مفرح اسکی در اکثر مناطق ایران و در چندین ماه از سال، هستیم.

مسجد نصیرالملک

این مسجد زیبا، شاهکار تمام عیار در معماری، می باشد، مسجد صورتی، از لحاظ کاشی‌کاری جزو ارزنده‌ترین بنای ایران می باشد. از دیدگاه ساختمان‌سازی نیز اگر این مسجد را در نظر بگیریم، مسجد نصیرالملک دارای بیشتر از 2890 متر مساحت بوده و زیر بنای آن 2216 متر مربع می باشد، سطح کیفیت آن را با کاشی ‌کاری بنا و مقرنس‌های به‌ کار رفته در ساختار آن سنجیده که یک اثر منحصر به فردی به شمار می آید.

عمارت بروجردی‌ها

این بنای تاریخی، ساخته شده در زمان قاجاریه و در شهر تاریخی کاشان، می باشد که دارای قدمت بیش از 150 سال می باشد و به دلیل معماری خاص و زیبای خود، نمادی از عمارت‌های ایرانی، می باشد. این بنای عظیم واقع در مرکز شهر کاشان، می باشد و دارای چندین بخش می باشد که می توان بخشهایی چون: (حیاط بیرونی و اندرونی، قسمت زمستان نشین و تابستان نشین، اتاق‌های تودرتوی فراوان، سرداب و بادگیرهایی که ایجاد کننده سیستم تهویه مطبوع کاملا کاربردی و منطبق بر معماری ایرانی هستند و بام عمارت کلاه‌فرنگی)، را نام برد.

روستای تاریخی ابیانه

روستای تاریخی ابیانه، یکی از محبوب‌ترین مقاصد گردشگری فرهنگی، می باشد. این روستای زیبا واقع در بخش مرکزی شهرستان نطنز بوده و در استان اصفهان، قرار دارد. برخی محققان، قدمت این روستا را تا 1500 سال می دانند و آن را به عنوان قدیمی‌ترین مراکز جمعیتی واقع در حاشیه شمالی کویر ایران، می دانند. معماری شاخص و منحصر به فرد این روستا، دارای  جذابیت‌‌های فراوانی می باشد. تمامی خانه‌های این روستا واقع برروی شیب دامنه شمالی رودخانه برزرود می باشند و در ساخت آن‌ها از خاک سرخی استفاده شده که معدن آن در نزدیکی روستا قرار دارد.

ارگ سریزد

این بنای باستانی، دارای قدمت 1700 ساله می باشد و واقع در 20 کیلومتری جنوب شهر یزد می باشد و به عنوان یک جاذبه از گردشگری خاص، می باشد. این بنا بزرگ‌ترین بنای تک‌خشتی جهان می باشد، ساخت آن در دوران ساسانیان بوده و به عنوان یک قلعه استفاده می شد که استفاده از آن، برای نگهداری گنجینه‌های قیمتی به دور از دسترس مهاجمان، بوده است. این بنای تاریخی یکی از قدیمی‌ترین صندوق‌های امانات در جهان بوده است و نیز وجود خمره‌ها و پستوهای متعدد در بین اتاق‌های قلعه، اهمیت آن را در دوران باستان، نشان می دهد.