علایم و نشانه‌های طلاق عاطفی
1397/12/16 18:55 66

علایم و نشانه‌های طلاق عاطفی

1- یکی از شاخص‌های کلیدی در طلاق عاطفی این است که در تنهایی، احساس آرامش بیشتری دارند. کارها و تفریحات مشترک به شدت کاهش می‌یابد و هر کس برنامه زندگی خود را انجام می‌دهد به طوری که انگار تنها زندگی می‌کند. وقتی تنهایی عادت هر روزه شود، می‌تواند جزء علایم طلاق و جدایی عاطفی باشد.

2- تمایل نداشتن به گفتگو با یکدیگر و بی‌توجهی به صحبت‌های فرد مقابل و بی‌حوصلگی در گوش دادن و حرف زدن یا سکوت در برابر صحبت‌های همسر (زن یا شوهر) یا تلاش برای پایان دادن به گفتگو یا عوض کردن موضوع مکالمه از دیگر علایم طلاق عاطفی می‌باشد.

3- از دیگر نشانه‌های طلاق عاطفی می‌توان به این نکته اشاره کرد که آنها به جای توجه به خواسته‌های یکدیگر بیشتر به خواسته‌های خود توجه می‌کند، به راحتی احساسات منفی و خشم را بروز می‌دهد و بدون اینکه به احساسات همسرش (زن یا شوهر) توجه کند. و در مقابل اعتراض به بی‌توجهی او به راحتی مشکل را انکار می‌کند و حتی تمایلی به بحث در مورد آن را ندارد.

4- در طلاق و جدایی عاطفی زن و شوهر از یکدیگر، ابراز محبت طرفین و رابطه جنسی بسیار کم می‌شود و حرف‌های دلپذیر، تحسین و تبادل عاطفی چه کلامی چه لمسی بسیار کاهش پیدا می‌کند.

آسیب طلاق عاطفی در اغلب موارد چند برابر طلاق قانونی است. بخشی از بی‌توجهی زوج‌ها به یکدیگر ناشی ناآگاهی از مهارت‌های ارتباطی است که مانع از بروز احساسات و عواطف می‌شود یا مانع از بروز عواطف و احساسات به شکل سازنده و سالم می‌شود.

تأثیر طلاق عاطفی بر فرزندان و جامعه

طلاق عاطفی بیش از طلاق و جدایی قانونی بر فرزندان تأثیرگذار است، به طوری که ریشه بسیاری از آسیب‌های اجتماعی از طلاق عاطفی ایجاد می‌شود.

روابط درون خانواده نقش مهمی در شکل‌گیری نگرش‌ها و بازخوردهای اجتماعی اعضای خانواده دارد و پایه و اساس روابط درون خانواده، بر محور رابطه زن و شوهر استوار ست. و جدایی عاطفی دلیل وجود مشکل در ارتباطی سالم و درست میان زوجین (زن و شوهر) است.

در چنین شرایطی وقتی بنیان خانواده دچار تزلزل شود، بنیان‌های اخلاقی و اجتماعی کل نظام اجتماعی متزلزل می‌گردد و جامعه به سوی مشکلات گوناگون سوق داده می‌شود.

برای دریافت مشاوره می توانید از لینک های زیر استفاده کنید.

موسسه حقوقی کیانداد

وکیل طلاق

طلاق توافقی