10 راهنمایی برای خرید آنلاین امن
1396/11/1 14:14 246

10 راهنمایی برای خرید آنلاین امن

همواره میلیون ها دلار به صورت آنلاین خرج شده و خواهد شد، و متاسفانه کسانی به دنبال سرقت برخی از این پول ها هستند. مراقب باشید که شما قربانی آنان نشوید و خرید آنلاین امنی را تجربه کنید.

باید با این واقعیت روبرو شویم که در جهان هر دلیلی برای خرید آنلاین وجود دارد.در دنیای آنلاین امروز معامله های زیادی وجود دارد.انتخاب های زیادی وجود دارد.خرید آنلاین می تواند امن باشد.حمل و نقل خرید آنلاین سریع است.خرید هیچ وقت تا به این اندازه برای مصرف کنند گان ساده تر یا راحت تر نبوده است.

اما یادمان باشد آدم هایی بدی در انتظار خرید آنلاین شما هستند.

بر اساس گزارش های معتبر حملات فیشینگ ( که در آن سارقان با طراحی وبسایت های تقلبی وتظاهر به واقعی بودن آن ، اطلاعات وارد شده ی کاربر را به سرقت می برند ) در حال کاهش است اما در مقابل سایت هایی با کدهای مخرب ( با هدف به سرقت بردن اطلاعات کاربر ) و دیگر روش های کلاهبرداری در حال افزایش اند.

آگاهی بر این مسائل و خطرات پیش رو نباید شما را از خرید اینترنتی منصرف کند.شما برای خرید آنلاین فقط باید نکات امنیتی را رعایت کنید.

در شرح زیر 10 نکته برای خرید امن آنلاین آورده شده و با خواندن آنها و عمل به این نکات به راحتی می توانید به خریدی امن و مطمئن بپردازید.

1.از وبسایت های شناخته شده استفاده کنید.

برای خرید قطعا بهتر است که از یک سایت معتبر استفاده کنید تا اینکه در گوگل برای یافتن سایت های خرید به جست جو بپردازید.نتایج جستجو می تواند گمراه کننده باشد اما در صورتی که سایتی را بشناسید احتمال کمتری وجود دارد که اطلاعات شما به سرقت برود.همه ی ما سایت خرید آنلاین Digikala را می شناسیم و به خرید از آن مطمئن هستیم زیرا حداقل یکبار از آن خرید کرده و یا از دوستان و آشنایان شنیده ایم.اما باید در نظر داشت که برای ورود به این سایت حتما نحوه ی نوشتار آن را بررسی کنیم.زیرا همین یک سایت و یا سایت های شناخته شده ی دیگر می توانند گزینه ی خوبی برای حملات فیشینگ باشند.مثلا سارق سایتی با آدرس مشابه Digikla و یا دیگر نوشتار های آن طراحی کرده و آن را به جای سایت Digikala جا بزند.بنابراین دقت در نحوه ی نوشتار و دامین آن نیز یکی از شروط خرید امن می باشد.

2.از سایت هایی که دارای پروتکل SSL هستند خرید کنید.

هرگز و هیچ وقت از سایت هایی که SSL ندارند و آدرس آنها با https شروع نمی شود خرید نکنیم.می توانید در موتورهای جستجو درباره SSL بیشتر مطالعه کنید اما به طور کلی SSL بدین معنی است که تمامی ارتباطات کاربر بازدید کننده و سرور سایت رمزگذاری می شود.بنابراین هنگام خرید از یک سایت حتما آدرس آن را چک کنید که با https شروع شود.معمولا در نوار آدرس مرورگر در صورتی که آدرس وارد شده https باشد شکلی به صورت قفل وجود خواهد داشت.

3.از وارد کردن اطلاعات اضافی خودداری کنید.

معمولا سایت های خرید آنلاین به اطلاعات شخصی مانند تاریخ تولد و یا کد ملی نیاز ندارند بلکه نهایتا آدرس و شماره ای از شما خواهند خواست.و نیز در نظر داشته باشید که هرچقد اطلاعات بیشتری از شما در دسترس باشدهویت شما راحت تر جعل خواهد شد.در صورت امکان حداقل اطلاعات لازم را در اختیار سایت های خرید قرار دهید.

4.مراقب رایانه شخصی خود باشید.

با فراگیر شدن استفاده از اینترنت ، کلاهبرداران اینترنتی همواره در حال تغییر روش های خود برای سرقت اطلاعات افراد هستند.بنابراین آنها منتظر نمی مانند تا شما به سراغ آنها بروید و اطلاعات خود را در اختیار آنها قرار دهید.بلکه با روش هایی از جمله ساخت باج افرار،که جدیدا به شدت در حال افزایش است ، آنها به سراغ شما می آیند.بنابراین همواره رایانه شخصی خود را به روز نگه دارید و آخرین آپدیت های مربوطه را نصب کنید و حتما یک آنتی ویروس قوی و بروز روی سیستم خود نصب کنید.

5.از رمزهای عبور پیچیده استفاده کنید.

رمزهای عبور همواره یکی از چالش های کاربران بوده و هست.به نحوی که باید مراقب بود تا رمزهای عبور به سادگی قابل شکستن نباشد.اما در مورد اطلاعات پرداختی و بانکی باید بیش از بیش مراقب بود.به طور مثال زمانی که در سایت های مختلف بانکی و تجاری ثبت نام می کنید از رمزهای عبور پیچیده استفاده کنید.و از یک رمز عبور یکسان برای همه ی حساب های کاربری خود استفاده نکنید.

6.مراقب نرم افزارهای موبایل خود باشید.

هرچند که خرید از طریق وبسایت حالت ذهنی مطمئن تری برای خرید ایجاد می کند اما استفاده از گوشی های همراه نیز فرق آنچنانی برای خرید ندارد.البته همانند رایانه های شخصی ، باید نکات ایمنی موبایل نیز حفظ و بررسی شود.اکثر سایت های خرید برای جذب کاربران موبایل نیز اپلیکیشن مخصوص سیستم عامل های گوشی را طراحی و توسعه می دهند.هنگام خرید آنلاین با موبایل زمانی می تواند ریسک پذیر باشد که شما به جای استفاده از اپلیکیشن اصلی سایت مورد نظر ، اپلیکیشن های نامعتبری را از استورهای نامعتبر دانلود و نصب کنید.بنابراین مراقب موبایل های خود نیز باشید.

7.از سیستم ها و رایانه های عمومی برای خرید استفاده نکنید.

خوشبختانه همه ی ما می دانیم که برای خرید آنلاین نباید از رایانه های عمومی استفاده کنیم.زیرا به لحاظ امنیتی این رایانه ها اصلا امن نیستند و هرکسی می تواند هر برنامه ای روی آن نصب کند و به راحتی اطلاعاتی که ما وارد کرده ایم ( حتی حرکات و کلیک های Mouse سیستم ) را ثبت و به سرقت ببرد.

8.از Wi-Fi های رایگان و عمومی استفاده نکنید.

زمانی که قصد وصل شدن به شبکه ای را داشتید حتما منبع آن را بشناسید.مثلا ممکن است در خیابان ها نیز با روشن کردن Wirless گوشی خود شبکه های باز ( بدون نیاز به وارد کردن رمز عبور) زیادی ببنید و حتی شاید اینترنت رایگان هم داشته باشند.اما نباید بدون شناخت به این گونه Wi-Fi ها وصل شوید.

9.از هرسایتی نباید خرید کنید.

ممکن است در اینترنت دنبال کالاهای خاصی برای خرید باشد و دیده باشید که یک کالا با قیمت خیلی کمتر از قیمت واقعی آن در سایتی موجود باشد و شما را وسوسه به خرید کند.اما باید مراقب باشید که این نیز یکی از روش های کلاهبرداری برای خرید آنلاین است.بنابراین ارزش ندارد برای چند هزار تومان پول کمتر ، همه ی پول هایتان را به خطر بندازید.

10.هر چیزی را باور نکنید.

شاید بارها تبلیغات اینترنتی و پیشنهاد های هیجان انگیز را دیده باشید.که اکثرا در ازای بازید از یک سایت و یا کلیک بر روی آگهی آن ، پیشنهاد کالاهای رایگان بدهند.باید واقع بین بود که کسی به طور رایگان کالایی به شما نخواهد داد.بنابراین گول تبلیغات iPad  رایگان و یا شرکت در قرعه کشی و غیره را نخورید.

ترجمه توسط تیم کوپن کد

منبع :

 https://pcmag.com