28 ژانویه، روز جهانی حریم خصوصی اطلاعات
1396/11/8 22:27 295

28 ژانویه، روز جهانی حریم خصوصی اطلاعات

امروز، 8 بهمن ماه، مصادف با 28 ژانویه، روز جهانی حریم خصوصی اطلاعات است. هدف از اختصاص چنین روزی، افزایش آگاهی عموم نسبت به حریم شخصی و حفاظت از داده‌هاست.

حریم خصوصی اطلاعات، جنبه‌ای از فناوری اطلاعات است که به میزان توانایی فرد در تعیین اینکه چه اطلاعاتی از او با افراد ثالث ،خواسته یا ناخواسته ، به اشتراک گذاشته شود اشاره دارد.

روز جهانی حریم خصوصی اطلاعات در تقویم حدود 50 کشور به ثبت رسیده است.

در بسیاری از کشورها مراسم‌های برگزار شده به مناسبت این روز بر آگاهی‌رسانی در خصوص اهیمت حفاظت از حریم خصوصی در پردازش و ذخیره‌سازی اطلاعات شخصی بخصوص در بسترهای آنلاین توجه دارند. در طی سال‌های اخیر، دامنه این آموزش‌ها نه فقط بر سازمان‌ها و کاربران که بر خانواده‌ها و مشتریان نیز تمرکز داشته است.

اما تقریباً به طور یقین می‌توان گفت که در کشور ما اتفاق خاصی از این بابت نمی‌افتد.

بر اساس آخرین آمارهای منتشر شده توسط وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات، تنها در حوزه اینترنت سیار کشور، تعداد مشترکین پهن باند به حدود 42 میلیون نفر رسیده است.

افزایش روز افزون نفوذ اینترنت و بکارگیری هر چه بیشتر گوشی‌ها و دستگاه‌های همراه در کشور از یک سو و الکترونیکی و آنلاین شدن بسیاری از فرآیندها از سویی دیگر، لزوم توجه ویژه به مباحث حریم خصوصی اطلاعات شهروندان ایرانی را بیش از هر زمانی دیگر پررنگ می‌سازند.

شکی نیست که چنین مناسبت‌هایی می‌توانند فرصتی مناسب برای بحث و گفتگو در خصوص چالش‌ها و راهکارهای این حوزه بااهمیت و البته مهجور مانده باشد.

به همین دلیل در زیر چند نمونه راه کار ساده برای حفظ حریم خصوصی به ویژه در بستر اینترنت شرح داده شده است.

فایروال خود را همیشه روشن کنید.

همه ی نسخه های پرکاربرد ویندوز از جمله 7 و 8 و 10 فایروال دارند.همچنین فایروال های پولی نیز وجود دارند که می توانند سیستم شما را هنگام اتصال به اینترنت و یا در به طور کلی در بستر شبکه امن نگاه دارند اما در صورتی که تنظیمات فایروال های خود سیستم عامل ویندوز تغییر داده نشده باشد ، برای ایمن نگه داشتن سیستم کافی خواهد بود.

مراقب اطلاعات خود هنگام استفاده از اینترنت باشید.

هنگامی که سایتی را بازدید می کنید، سرور آن به طور پیش فرض اطلاعاتی از شما از قبیل IP ، اطلاعات مرورگر و ... را میگیرد و امکان لاگ و ذخیره آن را دارد.این گونه اطلاعات شاید اطلاعات بسیار حساسی نباشند ( به جز IP ) اما همواره باید مراقب بود که اطلاعات اضافه ای در اختیار سایت ها و یا اپلیکیشن های اینترنتی قرار ندهید.مثلا لازم نیست سایتی که مربوط به پست اخبار روزانه است مکان شما را بداند.بنابراین در صورتی که درخواستی از سوی این سایت مبنی بر فعال کردن مکان نمای مرورگر شما مشاهده شد باید کاملا محتاط عمل کرده و به طور کلی از دادن اطلاعات اضافی خودداری کرد.

از رمزهای عبور پیچیده استفاده کنید.

یکی از راه های سرقت اطلاعات روش Brute Force می باشد بدین صورت که مهاجم با در دست داشتن مجموعه ای از رمزهای عبور عمومی سعی در نفوذ به سیستم ، که می تواند یک PC باشد و یا یک سرور ایمیل ، سعی در حدس زدن نام کاربری و رمز عبور آن دارد.بنابراین استفاده از رمزهای عبوری مانند 123456 کاری کاملا اشتباه بوده و به راحتی توسط مهاجم قابل حدس می باشد.پس همواره باید رمز های عبوری انتخاب کنید که پیچیده بوده و به راحتی قابل حدس زدن نباشد.و نیز برای هر سرویسی و یا سایتی که ثبت نام می کنید رمز عبور جداگانه ای در نظر بگیرید.

 

منابع ( با ترجمه و تلخیص ) :

https://www.pcmag.com

https://shabakeh.net