Bitcoin چیست ؟
1396/11/14 23:07 316

Bitcoin چیست ؟

در مقاله ای در بلاگ کوپن کد به شرح Blockchain  پرداختیم و در مورد Bitcoin نیز مختصر توضیحاتی دادیم.

در این مقاله سعی داریم تا توضیحات کاملتری در مورد Bitcoin و به طور کلی ارزهای دیجیتال ارائه دهیم.

ارز دیجیتال چیست ؟

ارزهای دیجیتال همچون بیت کوین یک پول رمز پایه (cryptocurrency) هستند که به اعتبار رمزپایگی و نیز برخورداری از امنیت چند لایه و بسیار بالا و نیز به میزان کنترل عرضه آن می تواند در دادوستد بین اشخاص و نیز استفاده برای امرسرمایه گذاری مالی مورد استفاده واقع شود.

این نوع ارزها، در واقع پول رایج در شبکه است که به صورت مجازی ایجاد و نگهداری می‌شود. شخص یا نهادی آن را کنترل نمی‌کند، چاپ نمی‌شود و به وسیله نرم‌افزاهای رایانه‌ای که در سراسر جهان مشغول حل مسائل ریاضی هستند، تولید می‌شود.

هدف طراحان این نوع ارزهای جدید، تولید پولی مستقل از هر نوع مرکز دولتی با قابلیت انتقال به صورت مجازی در بالاترین سرعت ممکن بود. بدین ترتیب افرادی که نرم افزار مربوط به آن را روی رایانه یا گجت های هوشمند خود دارند از طریق اینترنت به یکدیگر متصل شده و شبکه پرداخت آن را شکل می دهند.

Bitcoin چیست؟

Bitcoin یک پروتوکل اینترنتی است که در سال 2008  توسط شخص یا اشخاصی با نام مستعار Satoshi Nakamoto ساخته شد که این امکان را فراهم کرد که یک مقدار (ارزش / بها) از طریق کانال های ارتباطی جابه جا شود. ارز دیجیتال با «بیت کوین» در سال 2008 میلادی تولد یافت؛ مبدع آن که با نام مستعار ساتوشی ناکوموتو معرفی می شود، با گذشت نزدیک به یک دهه از آغاز فعالیت این نوع ارزها هنوز ناشناخته مانده است.

در سال 2008 دامین bitcoin.org ثبت شد.در ماه نوامبر همان سال ( آبان ماه شمسی ) مقاله ای تحت عنوان " بیت کوین : سیستم نظیر به نظیر  (peer-to-peer)  پول دیجیتال " توسط ساتوشی ناکاموتو منشر شد و در اوایل سال 2009 نرم افزار Bitcoin را به صورت متن باز پیاده سازی و منتشر کرد.

نخستین انتقال وجه به مقدار 50 بیت کوین در سال ٢٠٠٩ انجام شد و در نزدیک به یک دهه گذشته روند رو به رشدی را طی کرد. مزیت این ارز در این است که تحت قوانین و استانداردهای بانک مرکزی هیچ کشوری نمی گنجد؛ هرچند همچون ارزهای کاغذی با نوسان قیمتی همراه است.

به طور کلی ارزهای دیجیتال بر بستر شبکه جهانی اینترنت بین اشخاص مبادله می شود و هیچ بانک یا دولتی بر آن نظارت نمی کند.از آنجا که حساب ها شفاف و تراکنش ها قابل مشاهده و تایید دیگران است، امکان تقلب ندارد اما معامله گران ارز دیجیتال ناشناس باقی می مانند.

به همان میزانی که محرمانگی در فرآیند طراحی برنامه ارزهای دیجیتال رعایت شده، استفاده از آن نیز بسیار آسان و کاربردی است؛ کاربران فقط باید یک نرم افزار را در رایانه خود نصب و یک حساب کاربری یا به اصلاح «کیف پول» ایجاد کنند.

منابع : ( با ویرایش و تلخیص )

https://wikipedia.org

http://irna.ir/