Blockchain  چیست؟
1396/11/4 17:42 246

Blockchain چیست؟

نام Blockchain را می توان در اکثر جاها شنید.تکنولوژیی که در سال 2008 برای قدرت بخشیدن به Bitcoin ( بیت کوین) ، که یک سال بعد از آن ارائه شد ، اختراع شد.و اکنون نیز در همه جا کاربرد دارد.

با شنیدن اخبار روزانه در مورد Blockchain ، علاوه بر اخبار نرخ های چشم گیر ارزهای دیجیتال که بر این تکنولوژی تکیه دارند، شاید برایتان سوال پیش آمده باشد که Blockchain چیست؟

Blockchain در واقع مفهوم ساده ای است.که در این مقاله به شرح آن می پردازیم.

Blockchain چگونه کار می کند؟

برای شروع ساده ترین توضیح ممکن بدون استعاره و اغراق به این شرح است که در زبان ارزهای دیجیتالی یک بلاک ( block ) رکوردی از تراکنش های جدید است ، که می تواند محل ارز دیجیتال باشد و یا هر اطلاعات دیگری.زمانی که یک بلاک تکمیل می شود ، به یک زنجیری اضافه می شود که یک زنجیره ای از بلاک ها را تشکیل می دهند که به آن

Blockchain  می گوییم.

چون که ارزهای دیجیتال رمز گذاری می شوند ( encrypt  ) ، پردازش هر تراکنش به معنای حل مسائل پیچیده ریاضی است.و این مسائل به مرور زمان و با رشد زنجیره ها سخت تر و پیجیده تر می شوند.به کسانی که این معادلات را حل می کنند طی فرآیندی که با نام Mining  شناخته می شود پاداشی با ارزهای دیجیتال داده می شود.

اگر شما ارز دیجیتال داشته باشید ، تنها چیزی که دارید یک کلید خصوصی آدرسی در Blockchain است که معمولا یک رمز طولانی است .با این کلید شما می توانید پول برداشت کنید و آن را خرج کنید،اما در صورتی که این کلید را گم کنید هیچ راهی برای برگشت پول خود ندارید.

هر اکانت یک کلید عمومی نیز دارد که دیگران می توانند با استفاده از این کلید که معمولا یک رشته متن ترکیبی از اعداد و حروف است برای شما ارزهای دیجیتال بفرستند.

اطاعات روی Blockchain به طور عمومی در دسترس می باشند.این اطلاعات غیر متمرکز اند.بدین معنی که برای کارکرد وابسته به یک رایانه شخصی و یا یک سرور نیستند.پس هر تراکنش مستقیما برای همه قابل مشاهده است.

اگر Bitcoin یا هر ارز دیجیتالی دیگری برای کسی بفرستید و یا بفروشید ، این اطلاعات به طور عمومی روی Blockchain در دسترس خواهد بود. دیگران شاید هویت شما را ندانند اما دقیقا می دانند که چه مقدار Bitcoin از حساب یک شخص به حساب دیگری انتقال داده شده است.

اکثر مردم Blockchain را به عنوان جایگزینی برای روش بانکداری سنتی می شناسند.به جای اینکه برای انتقال پول و تایید عملیات انتقال به بانک ها و یا موسسات مالی مراجعه کنیم می توانیم از Blockchain استفاده کرده و شخص و یا موسسه واسط برای انجام عملیات انتقال را حذف کنیم.

برای فهم بهتر این موضوع می توان این طور در نظر گرفت که همان طور که از اینترنت به طور رایگان برای انتقال دیتا ، به جای استفاده از روزنامه و تلویزیون و سایر رسانه ها که در دست شخص یا سازمان خاصی باشند، استفاده می شود ، Blockchain نیز با حذف روش های قدیمی و  واسط ها انتقال رایگان پول را فراهم می کند.

Blockchain همانند Google Docs است.

این جمله شاید جمله ی درستی نباشد اما برای درک نحوه ی کار Blockchain به ما کمک می کند.

تا قبل از ایجاد Google Docs زمانی که می خواستید متنی را به شخصی بدهید تا آن را ویرایش کند و یا متن جدیدی به آن اضافه کند می بایست یک فایل Word ساخته و آن را برای وی می فرستادید و منتظر می ماندید تا آن شخص فایل را تغییر داده و مجدد برای شما ارسال کند.اما با آمدن Google Docs این امکان فراهم شد تا چندین نفر بتوانند همزمان یک فایل متنی ( یا دیگر فایل ها ) را دیده و ویرایش کنند.پس می توان Blockchain را همانند Google Docs در نظر گرفت.

در Blockchain همه ی تغییرات  به صورت آنی اعمال شده و تغییرات برای همه قابل مشاهده خواهد بود.

منبع :

http://www.lifehacker.co.uk