روش های ارائه کوپن و کدهای تخفیف خرید آنلاین
1397/10/5 22:48 490

Cash Back چیست؟

شاید درصد کمی از شما این اسم به گوشتان خورده باشد.چراکه این اسم در ایران خیلی شناخته شده نیست.

در این مطلب قصد داریم تا در مورد روش ارائه تخفیف cash back توضیح دهیم.

همان طور که در مطالب قبلی بیان شده است ، لذت خرید با استفاده از کوپن و کدهای تخفیف لذتی وصف نشدنی است :)

پرکاربرد ترین روش ارائه تخفیف ، ارائه کوپن و کد تخفیف آنلاین می باشد .اما علاوه بر روش مذکور روش های دیگری از جمله cash back نیز وجود دارد.

در بازاریابی دیجیتال، عموما 6 نوع پیشنهاد یا آفر برای فروش تعریف میشود:

تخفیف درصدی

متداول ترین روشی که در حال حاضر فروشگاه های آنلاین داخلی و حتی خارج از کشور از آن استفاده می کنند، تخفیف درصدی است. تخفیف ممکن است درصدی کمی از قیمت باشد (مثلا 5 درصد یا 10 درصد) یا ممکن است درصد زیادی از قیمت کالا (مثلا 50 درصد) باشد. درصد تخفیف کم برای جذب مشتری و ترغیب وی به خرید استفاده می شود. تخفیف های با درصد بالا معمولا برای فروش کل موجودی در انبار مانده و نقد کردن دارایی ها استفاده می شود.

 

تخفیف مبلغی

این نوع پیشنهاد، مبلغی را بعنوان اعتبار به مشتری ارایه می کند. برای مثال شما پیشنهادی دریافت می کنید که اگر تا سقف مبلغ 1 میلیون تومان خرید کنید، 300 هزار تومان آن را پرداخت نمی کنید. از لحاظ روان شناختی، مشتری فکر می کند در چنین حالتهایی اگر خرید نکند، مبلغی که متعلق به وی است، از جیبش رفته است! شاید بتوان مثال بالا را با یک تخفیف 30  درصد مقایسه نمود، ولی جالب است بدانید برخی مطالعات نشان می دهد در کمپین های مشابه، عملکرد تخفیف مبلغی 175 درصد بهتر از تخفیف های درصدی بوده است و این موفقیت ریشه در روانشناسی مشتری دارد.

 

حمل رایگان

مشتری برای دریافت کالای خود باید هزینه های حمل و نقل را پرداخت کند، این هزینه ها در فضای خرید سنتی شاید بیشتر باشد ولی در فضای آنلاین محدود به هزینه ارسال است و هزینه های مراجعه و زمان تلف شده صرفه جویی می شود. با این حال یکی از پیشنهادهای فروشگاه های آنلاین حمل رایگان است که البته ممکن است بسته به سیاست شرکت، شامل یک حداقل خرید باشد. به عبارت دیگر مشتری باید از یک سقف مبلغی یا عددی بیشتر خرید نماید تا کالای وی به رایگان حمل و تحویل شود.

 

هدیه رایگان

ارسال یه هدیه رایگان به مشتری در کنار خرید وی می تواند مزایای متعددی داشته باشد. برخی هدیه ها می توانند محصول مکمل باشند (مثلا هدیه یک کاور گوشی همراه با خرید گوشی مربوطه) و برخی دیگر می توانند ارزش دیگری برای مشتری ایجاد کنند. شرکت می تواند از هدیه رایگان 2 استفاده متفاوت کند: اول اینکه با خشنود و راضی نگه داشتن مشتری، سهم خرید از هر مشتری را افزایش دهد. دوم اینکه می تواند محصولاتی را که در انبار دارد و فروش نمی رود به مشتری ارایه کنند و در برخی هزینه های نگهداری صرفه جویی کند. (بخاطر داشته باشید افزایش سود همیشه با افزایش فروش و درآمد اتفاق نمی افتد و در برخی شرایط شما باید هزینه ها را کاهش دهید تا سود افزایش باید).

 

تخفیف در نخستین تجربه مشتری

نمونه این تخفیف در اپراتورهای تلفن همراه بسیار مشاهده می‌شود. تخفیف در مکالمه و استفاده از اینترنت همراه پس از فعال کردن سیم کارت نمونه‌ای از این استراتژی تخفیف‌دهی است. در این حالت هدف اصلی از ارائه پیشنهاد تشویقی، جذب مشتریان جدید و آشنا ساختن آنها با محصول یا خدمت ارائه شده توسط شرکت است. این شیوه تخفیف‌دهی در اکثر شرکت‌های فعال در همه عرصه ها بسیار کاربرد دارد.

 

Cash back

Cash back یا CashBack دارای دو معنای مختلف در تراکنش های مالی می باشد:

  1. برگرداندن درصدی از مبلغ هر خرید به صورت نقدی به دارنده کارت های اعتباری ، و یا برگرداندن درصدی از مبلغ خرید با تعیین شرط حداقل مبلغ خرید مشخص

بدین صورت که فروشگاه ها برای جلب مشتری هنگام خرید بعضی کالاها درصدی از قیمت کالا را به عنوان جایزه به مشتری برمی گردانند.

  1. عملیاتی است که طی آن، دارنده کارت، علاوه بر خریدی که انجام می‌دهد، تقاضای وجه نقد از فروشنده هم نموده و در نهایت، مبلغ خرید انجام شده و وجه دریافت شده را با استفاه از کارت بانکی خود پرداخت می‌نماید. فروشنده ممکن است در قبال پرداخت وجه نقد، از دارنده کارت، کارمزد اخذ نماید.

Cash back در ابتدا از بانک ها شروع شد..صادرکنندگان کارت های اعتباری به ویژه در کشورهای آمریکا و انگلیس ، نو آوری هایی را توسعه و اجرا کردند تا مشتریان خود را به استفاده از کارت ها تشویق کنند و در عوض به دارندگان کارت امتیازات ویژه ای می دادند از جمله برگشت پول که در حال حاضر با عنوان cash back شناخته می شود.

معمولا بانک های مختلف برای تشویق مشتریان خود به استفاده از کارت های اعتباری ( و در نتیجه انجام تراکنش بیشتر) در ازای خرج کردن ( استفاده ) از کارت ، مبلغی حدود 0.05 الی 2 درصد از مبلغ تراکنش را به دارنده گان کارت برگشت می دادند که به دو صورت برگشت مبلغ به حساب مشتری و یا پرداخت مستقیم و یا به صورت نقدی به دارنده کارت بود.

معنای اول cash back ، معنای مورد نظر این مطلب می باشد، چرا که در این روش مشتری تخفیفی از خرید خود می گیرد که می تواند به صورت نقدی و یا امتیازی باشد.با فراگیر شدن این روش جذب مشتری کم کم علاوه بر بانک ها ، فروشگاه ها نیز به فکر استفاده از این روش افتادند و معمولا فروشگاه ها به ازای هر سفارش مبلغی از صورتحساب کلی را به مشتری برمی گردانند و یا با تعیین مبلغ خرید حداقل و در صورتی که مبلغ خرید مشتری به مبلغ تعیین شده برسد مبلغی را به عنوان cash back به مشتری برمی گردانند.

هدف cash back در هر دو معنی ذکر شده جذب مشتری می باشد.و این روش هنوز در کشور ما خیلی مرسوم نیست.اما همانند و حتی بیشتر از  سایر روش های تخفیف دهی ذکر شده، در جذب مشتری بسیار موثر است.

فروشگاه اینترنتی دیجی کالا با ارائه دیجی بن ، یکی از اولین فروشگاه های اینترنتی کشور بود که از این روش استفاده کرد و کاربر با هرخرید دیجی بن ( امتیاز ) دریافت میکرد و در خریدهای بعدی می توانست از دیجی بن هایی که جمع آوری کرده استفاده کند.

سایت سفارش غذای آنلاین چنگال نیز در حال حاضر از این روش استفاده می کند و کد تخفیفی ارائه داده که در صورت استفاده از کد مبلغی از سفارش به حساب مشتری برمی گردد که در سفارش های بعدی می تواند از آن استفاده کند.

منابع:

ویکی پدیا

لینکدین